Co John F.Kennedy powiedział o Polakach w przededniu II Wojny Światowej?

Tuż przed 1 września warto przypomnieć słowa, które przyszły prezydent USA napisał o Polakach i Polsce, odbywając podróż po Europie w przeddzień wybuchu II Wojny Światowej.

Zaskakuje trafność analizy sytuacji dokonanej przez 22-letniego JFK.

Poniżej zamieszczamy fragmenty listu opisującego wrażenia ambasadorskiego syna (ojciec JFK był ambasadorem USA w GB) pochodzące z książki „The Kennedys at War: 1937-1945” (Renehan Jr., Edward J.).

Pierwszy fragment to jedno, końcowe zdanie polskiego wątku listu, wystawiające nam jak najlepsze świadectwo. Drugi, to analiza bieżącej sytuacji i szans II RP w starciu z niemieckim agresorem.

„…Polacy nie są Czechami. Oni będą walczyć.”

Powyższą konkluzję poprzedza realna ocena szans tej walki i warto znać relację naocznego świadka tych czasów, zwłaszcza w obliczu tego, co wyczyniają różni dzisiejsi publicyści i ideologiczni „historycy”.

Miło słyszeć, że polska armia jest „damn good” choć niestety „poorly equipped”, a Polacy „never give up”. JFK zdaje sobie również sprawę, że Polska nie ma wyjścia i nie może zgodzić się na eksterytorialną autostradę, co równałoby się faktycznej zależności od III Rzeszy.

Trafnie zauważa, że jeśli wybuchnie otwarty konflikt, to Niemcy będą chciały przedstawić II RP jako agresora (prowokacja gliwicka), zaś refleksja „Polen will be alone” zaskakuje, w sytuacji gdy, jak wynika z ówczesnych relacji naszych rodaków, w Polsce wszyscy byli pewni militarnego wsparcia Francji i Anglii.

Jedna myśl nt. „Co John F.Kennedy powiedział o Polakach w przededniu II Wojny Światowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *